Jak poradzić sobie ze zmienną pogodą w Polsce? Jak wyprowadzić ciepłe powietrze bez zużywania ogromnych ilości energii i wydawania pieniędzy na systemy klimatyzacyjne? Naturalna wentylacja jest zwykle niskobudżetowym rozwiązaniem w przypadku skutecznego chłodzenia budynku w lecie. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że wentylacja mechaniczna z rekuperacja wydaje się być bardziej wydajna z kilku powodów.
Wentylacja mechaniczna kontra naturalna
Mechaniczna wentylacja przewyższa naturalną wentylację. Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które można wykorzystać w przyszłości, biorąc pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne. Naturalna wentylacja opiera się na otworach takich jak okna i drzwi, czyli w sposób, w jaki działa układ budynku.
Podstawowe zalety wentylacji mechanicznej:
- Pomaga w utrzymaniu umiarkowanych temperatur wewnątrz budynku,
- Pomaga w utrzymaniu umiarkowanej wilgotności wewnątrz budynku,
- Uzupełniania tlen,
- Zmniejsza gromadzenie się wilgoci, zapachów, bakterii, kurzu, dwutlenku węgla, dymu i innych zanieczyszczeń, które mogą narastać w trakcie dłuższego przebywania w budynku,
- Tworzy ruch powietrza, który poprawia komfort mieszkańców,
Dużym problemem związanym z wentylacją naturalną jest to, że przy znacznej ilości powierzchni szklanych w budynku powoduje pozyskiwanie znacznej energii słonecznej zwłaszcza w miesiącach letnich, która może powodować lekki dyskomfort. W przypadku systemu wentylacji mechanicznej byłaby bardziej skuteczna, ponieważ zapewnia bardziej jednolity efekt dzięki bardziej równomiernemu rozprowadzaniu powietrza.
Inną kwestią związaną z naturalną wentylacją jest to, że może ona prowadzić do nadmiernego chłodzenia pomieszczeń, i znowu może być gorsza / lepsza w zależności od układu budynku.
Wentylacja a hałas
Wentylacja jest jedyną opcją, gdy budynek znajduje się w hałaśliwym otoczeniu lub w obszarach, w których lokalna jakość powietrza jest słaba, a zatem zastosowanie otwieranych okien do wentylacji naturalnej nie jest praktycznym rozwiązaniem. Warto zauważyć, że względy bezpieczeństwa mogą również prowadzić do zastosowania wspomaganej mechanicznie wentylacji w wielu budynkach, ponieważ pozwala to na bezpieczne zamykanie jednostek, która cieszy się dużym odzyskiem ciepła.
Wentylacja a koszty
System rekuperacji zdecydowanie ma większe zalety w stosunku do wentylacji naturalnej, ale problem polega na doposażeniu budynku, co może znacznie zwiększyć jego koszt. Dlatego w miarę możliwości w planach budynku powinna zostać uwzględniona i zaprojektowana wentylacja mechaniczna, aby koszty wdrożenia były ograniczone do minimum.
W zależności od zapotrzebowania może to być:
- System cyrkulacyjny, taki jak wentylator sufitowy, który powoduje wewnętrzny ruch powietrza, ale nie wprowadza świeżego powietrza,
- System ciśnieniowy, w którym świeże powietrze zewnętrzne wdmuchiwane jest do budynku przez wentylatory wlotowe, tworząc większe ciśnienie wewnętrzne niż powietrze z zewnątrz,
- System próżniowy, w którym czerpane powietrze wewnętrzne jest pobierane z budynku przez wentylator wyciągowy, wytwarzając niższe ciśnienie wewnątrz budynku niż powietrze z zewnątrz,
- Zrównoważony system, który wykorzystuje zarówno kanały wentylacyjne wlotowe, jak i wyciągowe, utrzymując wewnętrzne ciśnienie powietrza na poziomie zbliżonym do powietrza zewnętrznego, zmniejszając w ten sposób infiltrację powietrza i przeciągi.