Kształcenie specjalistów z branży grzewczo-instalacyjnej jest priorytetowym elementem działalności firmy Viessmann. Profesjonalne doradztwo, sprzedaż oraz montaż i obsługa. Grupa Viessmann jest jednym z wiodących, międzynarodowych producentów systemów techniki grzewczej. Rodzinna firma założona w 1917 roku, zatrudnia obecnie około 10.600 pracowników. Obrót całej grupy wynosi 1,89 mld euro. Ponad 54 procent sprzedaży urządzeń marki Viessmann jest generowane poza granicami Niemiec. Działalność firmy Viessmann ma wybitnie międzynarodowy charakter, o czym świadczy 27 zakładów produkcyjnych w 11 krajach, biura handlowe w 74 państwach oraz sieć dystrybucyjna 120 oddziałów handlowych na całym świecie.
Przedsiębiorstwo rodzinne Viessmann już od trzech pokoleń czuje się zobowiązane do pielęgnowania tradycji, jaką jest dostarczanie ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem w sposób komfortowy, oszczędny i chroniący środowisko naturalne. Opracowując liczne, wiodące na rynku produkty i rozwiązania firma Viessmann wyznacza nowe kierunki w technice grzewczej, dzięki czemu przedsiębiorstwo to stało się pionierem w zakresie technologii i inicjatorem wielu działań całej branży. Kompletna oferta nowoczesnych systemów grzewczych na wszystkie nośniki energii i dla wszystkich rodzajów obiektów.
W ramach aktualnego, kompletnego programu produkcji firma Viessmann oferuje swoim klientom wielostopniowy program urządzeń o mocy od 1,5 do 116.000 kW. Należą do nich np. wiszące kondensacyjne kotły grzewcze na olej i gaz od 1,9 do 105 kW, a także stojące kotły kondensacyjne od 3,8 do 6.600 kW. Wykorzystanie gazu ziemnego lub oleju opałowego możliwe jest także do skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w agregatach kogeneracyjnych o mocy od 1,0 do 401 kWel (mocy elektrycznej), od 6,0 do 549 kWth (mocy cieplnej).
Szczególne miejsce w ofercie zajmuje program produkcji systemów wykorzystujących energię odnawialną, a więc pompy ciepła od 1,5 do 2.000 kW, kolektory słoneczne i kotły grzewcze na biomasę od 4 do 13.000 kW. Program produkcji obejmuje także komponenty systemów regulacji i komunikacji, kompletne oprzyrządowanie systemów grzewczych, aż do grzejników i ogrzewania podłogowego.
Odpowiedzialność za środowisko naturalne. Projekt „Efektywność Plus”
Odpowiedzialność za poszanowanie środowiska naturalnego, kompetencja i uczciwość w stosunkach z partnerami handlowymi i własnymi pracownikami oraz dążenie do doskonałości i najwyższej efektywności we wszystkich procesach gospodarczych są w firmie Viessmann wartościami podstawowymi. Dotyczy to każdego pracownika, a tym samym całego przedsiębiorstwa, które poprzez wszystkie swoje produkty i usługi towarzyszące zapewnia swoim Klientom korzyści, jakie zyskują dzięki związaniu się z silną marką. Aby móc zaprezentować, że już dzisiaj można spełniać wymagania przyszłości w zakresie ochrony środowiska, firma Viessmann wprowadziła w życie projekt „Efektywność Plus”. Kompleksowo wprowadzony w życie projekt polegający na ograniczeniu zużycia energii i surowców przy produkcji urządzeń grzewczych, spełnia z nadwyżką cele Unii Europejskiej, tzw. 3 x 20, a więc do roku 2020 (w stosunku do 1990) – obniżenie emisji CO2 o -20 %, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej -20 %, wzrost udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym do 20 %.
Prowadzona od kilkudziesięciu lat polityka poszanowania środowiska przez firmę Viessmann, ma na celu zapewnienie nie tylko efektu ekologicznego podczas pracy np. kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych, ale także przy ich produkcji, które nie może nadmiernie obciążać otoczenia i być energochłonna. Projekt „Efektywność Plus” jest wzorcowym na rynku europejskim, wielokrotnie już nagradzanym, np. wyróżnieniem Energy Efficiency Award.
W jakich szkoleniach uczestniczą nasi pracownicy ?
Kształcenie specjalistów z branży grzewczo-instalacyjnej jest priorytetowym elementem działalności firmy Viessmann. Profesjonalne doradztwo, sprzedaż oraz montaż i obsługa serwisowa urządzeń grzewczych wymaga nieustannego doskonalenia umiejętności współpracujących z nami fachowców.
Dynamiczny rozwój nowoczesnych rozwiązań technik grzewczych firmy Viessmann w połowie ubiegłego wieku stał się bezpośrednim impulsem do wprowadzenia specjalistycznych szkoleń. W latach 60-tych powołano tym samym Akademię Viessmann.
Szczególnie w Polsce, gdzie nowoczesne rozwiązania techniczne zaczęły być intensywnie wprowadzane od początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, potrzeba przekazywania nowej wiedzy była i nadal pozostaje szczególnie ważna.
Od samego początku funkcjonowania firmy w Polsce, Akademia Viessmann prowadziła szkolenia dla projektantów, sprzedawców oraz wykonawców systemów grzewczych. Istotną grupę stanowią także przedstawiciele branż pokrewnych, jak między innymi architekci czy kominiarze. Akademia Viessmann uczestniczy również w wielu sympozjach i prestiżowych konferencjach, gdzie uczestnikami są przedstawiciele różnorodnych grup zawodowych, organów administracji publicznej oraz środowisk naukowych i oświatowych.
Jako jedyna w Polsce tego typu, od początku 2003 roku prowadzi działalność również Szkoła Policealna Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann, oferująca zainteresowanym osobom kompleksową 2-letnią formę kształcenia opartą o program Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
W ten sposób aktywni zawodowo fachowcy branży grzewczo-instalacyjnej mogą podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać dokumenty państwowe poświadczające ukończenie szkoły i nabycie tytułu zawodowego. Szkoła pozwala zostać specjalistą naszej branży młodym absolwentom szkół średnich, a już aktywnym fachowcom umożliwia podniesienie kwalifikacji i uzyskanie państwowych dokumentów potwierdzających ukończenie nauki w szkole policealnej wraz z uzyskaniem tytułu zawodowego.
Akademia Viessmann w Polsce 3-krotnie już była wyróżniania prestiżową nagrodą.
W uznaniu za prowadzoną działalność edukacyjną, w roku 1995, 2001, 2004 i 2006, Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji przyznała Akademii Viessmann prestiżową statuetkę „Złotego Instalatora”.